تبلیغات
زندگی برتر - صلوات پیامبر(صلى الله علیه وآله)

صلوات پیامبر(صلى الله علیه وآله)

* پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) هنگام نماز همین صلواتى را كه ما امروز در نماز ادا مى‌كنیم، به جا مى‌آوردند یا از سخن شایسته دیگرى استفاده مى‌كردند؟
* خداوند متعال مى‌فرماید: (إِنَّ اللَّهَ وَ‌مَلَـئِكَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَى النَّبِىِّ یَـأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا صَلُّوا عَلَیْهِ وَ‌سَلِّمُوا تَسْلِیمًا)؛ خداوند و فرشتگانش بر پیامبر درود مى‌فرستند، اى كسانى كه ایمان آورده‌اید بر او درود فرستید و سلام گویید و تسلیم فرمانش باشید.
مقام پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) آن قدر والاست كه آفریدگار هستى و فرشتگان بر او درود مى‌فرستند و خداوند به انسان‌ها نیز دستور مى‌دهد كه بر پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) درود و سلام بفرستند و در برابر فرمان او تسلیم باشند، زیرا او گوهر گران‌قدر عالم آفرینش است
بر اساس روایات اسلامى، پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) نیز در نمازهاى‌شان همین صلواتى را مى‌فرستاد كه ما امروز در نمازهایمان مى‌فرستیم؛ از جمله ابوحمزه ثمالى از یكى از یاران پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) به نام «كعب» نقل مى‌كند كه «هنگامى كه آیه 56، سوره احزاب، نازل شد عرض كردیم: سلام بر تو را مى‌دانیم، ولى صلوات بر تو چگونه است؟ فرمود: بگویید: اللهم‌صل‌على‌محمدوآل‌محمد كما صلّیت على ابراهیم... سپس به دنبال این فرمایش فرمود: نماز بگذارید همان طور كه ما را مى‌بینید، سپس آن حضرت نماز گزارد [و در نمازش نیز همین صلوات را قرائت فرمود.

علت خواندن‌آیه (إنّ الله و ملائكته یصلون...)

* چرا بعد از قرائت آیه: (إنّ الله و ملائكته یصلون على النبى...) پس از پایان نمازها باید سه بار صلوات بفرستیم؟ لطفاً فلسفه آن را بیان كنید.
* این كار ریشه در روایت‌هاى اسلامى دارد و در سنت و سیره پیشوایان معصوم(علیهم السلام) چنین آمده است و مؤمنان نیز به پیروى از سنت و سیره آن بزرگواران چنین اذكار و دعاها و تعقیباتى را به جا مى‌آورند؛ چنان كه حضرت امام موسى كاظم(علیه السلام) مى‌فرماید: هر كس بعد از نماز صبح و نماز مغرب قبل از آن‌كه‌پاهایش را حركت دهد [هیئت نشستن در حال نماز را به هم بزند] و یا كسى سخنى بگوید، آیه (إنّ الله و ملائكته و یصلّون على النّبى...) را بخواند، و بگوید: خدایا بر محمد و ذریه آن حضرت درود بفرست، خداوند صد حاجت او را برآورده مى‌كند كه هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت دیگر در آخرت براى او برآورده مى‌شود
درواقع وقتی این سه صلوات رامیفرستیم ازطرف خود وفرشتگان وخداوند برپیامبر(ص)میفرستیممنبع:    www.maarefquran.com8


نگارش در تاریخ چهارشنبه 23 اردیبهشت 1394 توسط زهرا | نظرات ()
قالب وبلاگ